Archiwa tagu: wyprawa

450px-Wodospad_Kamieńczyka-zima, fot. Wikipedia, autor Olidudlatdeysok

Nocne wycieczki po górach – już niebawem trzecia edycja!

W dniu 17 stycznia br. grupa chętnych śmiałków przybyłych z różnych zakątków Polski zdobyła Szrenicę w Karkonoszach nocą! Ta niezwykła wyprawa odbyła się w ramach drugiej edycji cyklu pod hasłem „Noc-Zima-Góry 2015” (NZG2015). Wyprawa wyruszyła na szczyt po 18.00 ze Szklarskiej Poręby i podążyła do dolnej stacji wyciągu na Szrenicę. Droga nie była łatwa, w wielu miejscach oblodzona. Do Wodospadu Kamieńczyka śmiałkowie dotarli stromą, śliską drogą, a dalej czekały na nich jeszcze większe wyzwania w postać stromych podejść i całych zasp śniegu. Krótką przerwę uczestnicy wycieczki zrobili sobie w schronisku na Hali Szrenickiej. Szczyt został zdobyty około 21.00.

Zdobywcy nocowali w schronisku na Szrenicy. W schronisku zostało przeprowadzone szkolenie lawinowe oraz ciekawa dyskusja. Szkolenie prowadził profesjonalny Ratownik GOPR, Rajmund Kondratowicz. Była mowa między innymi o lawinach w Karkonoszach. Kiedy szkolenie dobiegło końca, urządzono konkurs wiedzy o cyklu NZG2015 oraz o topografii Karkonoszy. Powrót do Szklarskiej Poręby odbył się w towarzystwie Pauliny Wityk-Szumnej, Wicemistrzyni Świata w Nordic Walking. Kolejna wyprawa, trzecia edycja NZG2015, planowana jest już na 31 stycznia na Połoninę Wetlińską w Bieszczadach.

800px-Przesieka_Waloński_Kamień, fot. Wikipedia, autor Przemysław Jahr

Wycieczka w ramach Narciarskiego Rajdu na Raty

Już dnia 24 stycznia o godzinie 9.00 ze stacji paliw w Jakuszycach wyruszy wycieczka nr 7 na nartach biegowych z profesjonalnym przewodnikiem sudeckim Januszem Perzem. Będzie to wycieczka w ramach Narciarskiego Rajdu na Raty. Na wycieczkę gorąco zaprasza organizator oddział PTTK „Sudety Zachodnie” w Jeleniej Górze. Uczestnicy wycieczki muszą posiadać narty do turystyki narciarskiej wraz z kijkami (można wypożyczyć w Jakuszycach). Organizatorzy przypominają, że należy ubrać się stosownie do pogody i zabrać ze sobą plecak z gorącymi napojami i prowiantem. Każdy z uczestników ubezpiecza się samodzielnie od NW (członkowie PTTK z opłaconą składką są objęci zbiorowym ubezpieczeniem).

Trasa wycieczki wynosi około 17 kilometrów (w przypadku złych warunków atmosferycznych trasa może być skrócona). Uczestnicy wyprawy dotrą kolejno do takich punktów jak Polana Maliszewskiego, Waloński Kamień, Czerwone Skałki, Chatka Robaczka, Wiciarka, Czerwony Potok i powrót do Jakuszyc. Przy wspomnianej Chatce Robaczka planowana jest przerwa. Wycieczka jest całkowicie darmowa, nie są też wymagane wcześniejsze zapisy. Kontakt do przewodnika Janusza Perza: 600 034 715.