Archiwa tagu: Szrenica

450px-Wodospad_Kamieńczyka-zima, fot. Wikipedia, autor Olidudlatdeysok

Nocne wycieczki po górach – już niebawem trzecia edycja!

W dniu 17 stycznia br. grupa chętnych śmiałków przybyłych z różnych zakątków Polski zdobyła Szrenicę w Karkonoszach nocą! Ta niezwykła wyprawa odbyła się w ramach drugiej edycji cyklu pod hasłem „Noc-Zima-Góry 2015” (NZG2015). Wyprawa wyruszyła na szczyt po 18.00 ze Szklarskiej Poręby i podążyła do dolnej stacji wyciągu na Szrenicę. Droga nie była łatwa, w wielu miejscach oblodzona. Do Wodospadu Kamieńczyka śmiałkowie dotarli stromą, śliską drogą, a dalej czekały na nich jeszcze większe wyzwania w postać stromych podejść i całych zasp śniegu. Krótką przerwę uczestnicy wycieczki zrobili sobie w schronisku na Hali Szrenickiej. Szczyt został zdobyty około 21.00.

Zdobywcy nocowali w schronisku na Szrenicy. W schronisku zostało przeprowadzone szkolenie lawinowe oraz ciekawa dyskusja. Szkolenie prowadził profesjonalny Ratownik GOPR, Rajmund Kondratowicz. Była mowa między innymi o lawinach w Karkonoszach. Kiedy szkolenie dobiegło końca, urządzono konkurs wiedzy o cyklu NZG2015 oraz o topografii Karkonoszy. Powrót do Szklarskiej Poręby odbył się w towarzystwie Pauliny Wityk-Szumnej, Wicemistrzyni Świata w Nordic Walking. Kolejna wyprawa, trzecia edycja NZG2015, planowana jest już na 31 stycznia na Połoninę Wetlińską w Bieszczadach.

Kolej_linowa_Szrenica_II, fot. Wikipedia, autor Premia

Ski Retro Festiwal 2015 już niebawem!

Już jutro, tj. 24 stycznia o godzinie 12.00 rozpocznie się Ski Retro Festiwal 2015 w Szklarskiej Porębie. Jest to festiwal dedykowany zarówno młodszym jak i starszym miłośnikom sportów zimowych, jak sama nazwa wskazuje, sportów w stylu retro. Impreza potrwa od 24 stycznia do 15 marca. Organizatorami festiwalu są Miejski Ośrodek Kultury, Sportu i Aktywności Lokalnej, Towarzystwo Izerskie oraz Muzeum „Dom C.G. Hauptmannów”.

Pierwszym planowanym wydarzeniem będą zawody „Retro pod Szrenicą”. Wydarzenie to rozpocznie się o godzinie 12.00 przemarszem uczestników zawodów ze Skwerku Radiowej Trójki (ulica 1 Maja) na ulicę Turystyczną. Organizatorzy gorąco zachęcają do przebrania się w stylu retro i zabrania ze sobą sprzętów sportowych, oczywiście w stylu retro!

Zawody odbędą się przy Dolnej Stacji Kolei Linowej SkiArena Szrenica. Nie zabraknie takich konkurencji sportowych jak między innymi slalom, skoki narciarskie oraz zjazd równoległy (w parze). W dniu 24 stycznia na przybyłych czekać będzie całe mnóstwo atrakcji i niespodzianek, w tym liczne atrakcje na stoku dla najmłodszych uczestników imprezy. O godzinie 17.00 odbędzie się wspaniała wspólna biesiada, będzie nie tylko muzyka z lat 20. i 30. minionego wieku, ale także przysmaki wykonane wedle przepisów pochodzących z tego okresu. Ciekawym wydarzeniem będzie również kiermasz z gadżetami retro. Będzie można nie tylko oglądać stare eksponaty, ale także wymieniać się i kupować retro perełki. Każdy, kto ma coś ciekawego do pokazania, proszony jest o zabranie tego ze sobą.

Z kolei w dniach 29 stycznia oraz 26 lutego będzie można obejrzeć filmy w klimacie retro, których projekcja odbędzie się w Hotelu Bossa Nova, w tamach Kina na Wysokości. W dniach od 13 lutego do 15 marca wspomniane Muzeum Dom C.G. Hauptmannów zaprasza na wystawę zatytułowaną „Od Jesionu do Karbonu – historia narciarstwa w Szklarskiej Porębie”. W ramach tegorocznego festiwalu kolejne interesujące wydarzenie odbędzie się 7 lutego, a będzie to Bal Retro w Rodzinnym Parku Rozrywki Esplanada. 7 marca natomiast na Orlu odbędzie się Izerski Bieg Retro.