Archiwa tagu: festiwal

Kolej_linowa_Szrenica_II, fot. Wikipedia, autor Premia

Ski Retro Festiwal 2015 już niebawem!

Już jutro, tj. 24 stycznia o godzinie 12.00 rozpocznie się Ski Retro Festiwal 2015 w Szklarskiej Porębie. Jest to festiwal dedykowany zarówno młodszym jak i starszym miłośnikom sportów zimowych, jak sama nazwa wskazuje, sportów w stylu retro. Impreza potrwa od 24 stycznia do 15 marca. Organizatorami festiwalu są Miejski Ośrodek Kultury, Sportu i Aktywności Lokalnej, Towarzystwo Izerskie oraz Muzeum „Dom C.G. Hauptmannów”.

Pierwszym planowanym wydarzeniem będą zawody „Retro pod Szrenicą”. Wydarzenie to rozpocznie się o godzinie 12.00 przemarszem uczestników zawodów ze Skwerku Radiowej Trójki (ulica 1 Maja) na ulicę Turystyczną. Organizatorzy gorąco zachęcają do przebrania się w stylu retro i zabrania ze sobą sprzętów sportowych, oczywiście w stylu retro!

Zawody odbędą się przy Dolnej Stacji Kolei Linowej SkiArena Szrenica. Nie zabraknie takich konkurencji sportowych jak między innymi slalom, skoki narciarskie oraz zjazd równoległy (w parze). W dniu 24 stycznia na przybyłych czekać będzie całe mnóstwo atrakcji i niespodzianek, w tym liczne atrakcje na stoku dla najmłodszych uczestników imprezy. O godzinie 17.00 odbędzie się wspaniała wspólna biesiada, będzie nie tylko muzyka z lat 20. i 30. minionego wieku, ale także przysmaki wykonane wedle przepisów pochodzących z tego okresu. Ciekawym wydarzeniem będzie również kiermasz z gadżetami retro. Będzie można nie tylko oglądać stare eksponaty, ale także wymieniać się i kupować retro perełki. Każdy, kto ma coś ciekawego do pokazania, proszony jest o zabranie tego ze sobą.

Z kolei w dniach 29 stycznia oraz 26 lutego będzie można obejrzeć filmy w klimacie retro, których projekcja odbędzie się w Hotelu Bossa Nova, w tamach Kina na Wysokości. W dniach od 13 lutego do 15 marca wspomniane Muzeum Dom C.G. Hauptmannów zaprasza na wystawę zatytułowaną „Od Jesionu do Karbonu – historia narciarstwa w Szklarskiej Porębie”. W ramach tegorocznego festiwalu kolejne interesujące wydarzenie odbędzie się 7 lutego, a będzie to Bal Retro w Rodzinnym Parku Rozrywki Esplanada. 7 marca natomiast na Orlu odbędzie się Izerski Bieg Retro.

800px-Karpacz,_Hotel_Gołębiewski_-_fotopolska.eu_(192908), fot. Wikipedia, autor KazimierzP

XV Karkonoskie Dni Lajtowe w Karpaczu

Już w dniach od 14 do16 listopada br. odbędą się XV Karkonoskie Dni Lajtowe w Hotelu Gołębiewski w Karpaczu. Jest to cykliczne spotkanie organizowane dla wszystkich członków oraz miłośników Polskiego Klubu Alpejskiego, dla każdego kto kocha góry. Tegoroczna edycja XV Karkonoskich Dni Lajtowych będzie już 15. z rzędu. Wydarzenie jest organizowane przez Polski Klub Alpejski i Miasto Karpacz. Na uczestników wydarzenia czeka całe mnóstwo atrakcji od projekcji wyjątkowo ciekawych filmów o tematyce górskiej po liczne dyskusje i spotkania ze znanymi górołazami. Nie zabraknie gości z takich zakątków świata jak między innymi Rosja, Czechy, Francja, Japonia.

XV Karkonoskie Dni Lajtowe rozpocznie dnia 14 listopada, o godzinie 16.45, pokaz filmu pod tytułem „Mort d’un guide”. Następnie o godzinie 18.30 odbędzie się krótszy pokaz filmu „Annapurna, jeden dzień spokoju”. O 19.00 wystąpi Jagoda Podkowska, która przedstawi temat „Odżywianie w górach”. Po 10 minutowej przerwie o godzinie 20.00 Denis Urubko zaprezentuje temat Nową drogą na trzeci szczyt świata. Pierwszy dzień XV Karkonoskich Dni Lajtowych zakończy się koncertem zespołu LUZZ rozpoczętym o godzinie 12.30.

Kolejny dzień zapowiada się równie ciekawie. Odbędą się liczne pokazy klubowe i pokazy gwiazd. Dzień rozpocznie się o 11.00 prezentacją Piotra Grządziela pod tytułem „Niebezpieczeństwa tropików”, a dalej wystąpią Włodek Kierus, Bogusław Magrel, Jacek Kotra, Tomasz Okoniewski. Po godzinnej przerwie, o godzinie 15.00 wystąpi Łukasz Mucha opowiadający o Magicznym Kaukazie, a następnie Paweł Kajzerek ze Szkoleniem z alpinizmu. Od godziny 15.40 odbędą się pokazy gwiazd. Wystąpią Iwona Zadarnowska (Mój Everest), Danuta Piotrowska (Wspomnienie o Tadeuszu Piotrowskim), Agnieszka Bielecka (Broad Peak 2014), Alexander Ruchkin (Wielkie wspinanie na wielkich ścianach), Jon Griffith (Moje wspinaczki). O godzinie 20.45 odbędzie się wręczenie nagrody Primus Inter Pares 2014, a o 21.30 ponownie wystąpi zespół LUZZ.

Ostatni dzień festiwalu rozpocznie się o godzinie 10.00 Mszą Świętą w intencji ludzi gór. O godzinie 11.00 wystąpi Karim Hayat (Mój dom: Karakorum), dalej Marcin Kaczkan (Letni szturm na K2), Krzysztof Wielicki (8000 m zimą i latem). O godzinie 15.00 odbędzie się pokaz filmu „Inferno am Mont Blanc”, a na zakończenie tego kilkudniowego wydarzenia, o 16.30 pokaz filmu „Matterhorn”.