Archiwa kategorii: Aktualności

Szusowanie po polskiej i czeskiej stronie

Szusowanie po czeskiej i polskiej stronie jest możliwe i łatwe

Stare Mesto, Stowarzyszenie Gmin Orlicko oraz Stronie Śląskie od 2013 roku wspólnie prowadzą projekt pt. „Jazda na nartach biegowych w obrębie Kralickiego Sneznika-Śnieżnika-Gór Bialskich”.

Projekty są dofinansowane z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego. Dzięki pieniądzom z tego projektu finansowane jest utrzymanie tras narciarskich.  Najlepsze miejsca dla narciarzy to Bielice, Nowa Morawa, Kamienica, Bolesławów, Kletno, Janowa Góra i Sienna. W PTTK i Urzędzie Miejskim w Stroniu Śląskim pobrać można mapy dla narciarzy. Dzięki nim korzystanie z tras jest łatwe i nie sprawia najmniejszych trudności. Wykorzystanie unijnych funduszy na wspieranie sportu ma sens i jest jak najbardziej racjonalne.

Współpraca polsko-czeska przynosi liczne korzyści. Transgraniczne projekty mają duże znaczenie dla mieszkańców obu stron pogranicza.

Zima w Zieleńcu trwa

Zima w Zieleńcu trwa nadal

Podobnie w całych Sudetach  – śniegu w górach jest sporo i można uprawiać narty. Nadal jest 55-110 centymetrów śniegu. Sezon narciarski powinien potrwać do połowy kwietnia. Nawet podczas Świąt Wielkanocnych można szusować na nartach.  Turyści mają do dyspozycji 24 wyciągi, 21 kilometrów tras oraz 14 kilometrów nartostrad czynnych do godziny 22.00 i dobrze oświetlonych. Trasy są znakomicie utrzymane. W sezonie 2014/2015 uruchomiono kolej kanapowo-gondolową.

Zamiast siedzieć w domu przed telewizorem warto wybrać się w góry i szusować na nartach. Zdrowo, aktywnie oraz interesująco.

 

 

 

 

Mistrzostwa Dolnego Śląska w narciarstwie biegowym

Amatorzy mogą biegać na nartach

W połowie marca w Zieleńcu na Dolnym Śląsku zorganizowane zostaną Mistrzostwa Amatorów Dolnego Śląska w narciarstwie biegowym. Wydarzenie to spopularyzuje narciarstwo biegowe. Zima w Zieleńcu trwa nadal, a Dolnoślązacy kochają uprawiać ten sport. Bieg potrwa dwa dni – od 14 do 15 marca 2015 roku. Trasa biegu prowadzić będzie od „Kamienia” do Masarikowej Chaty. Będzie to bieg stylem klasycznym. W zawodach wystąpią dorośli, dzieci i młodzież – wydarzenie to ma rodzinny charakter. Trasa biegu będzie miała 10 kilometrów. Rodzina w składzie trzech osób pobiegnie na dystansie trzech kilometrów.

Warto w zdrowy sposób spędzić najbliższy weekend – zdrowie, świeże powietrze oraz ruch mają dobroczynny wpływ na każdy organizm.

36. Przegląd Piosenki Aktorskiej

36. Przegląd Piosenki Aktorskiej odbędzie się w drugiej połowie marca we Wrocławiu. Od 20 do 29 marca br. wielbiciele piosenki aktorskie j będą mogli wysłuchać i obejrzeć spektakle, koncerty i zachwycać się szczególnie Galą i Finałem tego historycznego już wydarzenia kulturalnego.

Artyści z Włoch, Brazylii, Francji, Ameryki pojawią się na scenie podczas 36 PPA.  W ramach nurtu off odbędzie się dwanaście spektakli. Koncertom towarzyszyć będą dyskusje i debaty na temat kultury.  Zaprezentowane zostaną także cztery muzyczne filmy. Ogółem widzowie zobaczą ponad trzydzieści interesujących spektakli teatralno-muzycznych.

Ryszard Kaja zaprojektował plakat tego wydarzenia, który przedstawia indyka z głową dudka, stojącego w trampkach i z mikrofonem na scenie, oświetlonego rzęsiście światłem jupiterów.

Niecodzienne walentynki w Muzeum Papiernictwa

Muzeum Papiernictwa w Dusznikach Zdroju (ulica Kłodzka 42) gorąco zaprasza na niecodzienne wydarzenie pod hasłem „Walentynki w Muzeum Papiernictwa – lubię to!”. Jest to jednak wydarzenie nie tylko dla „zakochanych”, ale dla wszystkich tych, którzy kochają, lubią, przyjaźnią się z kimś i właśnie temu komuś chcieliby to okazać. W jaki sposób? Muzeum proponuje wspólne odciśnięcie dłoni w masie papierniczej. Taka wyjątkowa „kartka walentynkowa” na pewno będzie niezapomnianym prezentem. Będzie można wziąć udział w warsztatach walentynkowych (ostatnie rozpoczną się o godzinie 17.00). Uczestnicy warsztatów wykonywać będą kartkę, jak przystało na walentynki, w kształcie serca.

Zawody „Kowboje na Nartach”

Dnia 21 lutego br. o godzinie 15.00 na Stoku Relaks (ulica Obrońców Pokoju) w Karpaczu odbędą się Otwarte Międzynarodowe Zawody „Kowboje na Nartach”. W ramach zawodów ich uczestnicy wystartują w takich konkurencjach jak Slalom Gigant w kowbojskim stroju i z siodłem na plecach, łapanie byka na lasso oraz siodłanie konia na czas. Nie ma ograniczeń ilości zawodników oraz ograniczeń wiekowych, dlatego też w zawodach może wziąć udział każdy chętny.

Warunkiem, który trzeba spełnić, jest przebranie się w strój kowbojski lub strój indiański. Uczestnicy muszą też posiadać własny sprzęt narciarski, siodło można wypożyczyć na miejscu. Do uczestnictwa w zawodach upoważnia wniesienie opłaty w wysokości 30zł (w dniu zawodów, na miejscu). Należy pamiętać o ubezpieczeniu we własnym zakresie. Do udziału w zawodach można zgłosić się w dniu zawodów od godziny 14.00 lub wysyłając maila na adres palomino@western.com.pl Z kolei o godzinie 18.00 w miejscowości Ściegny niedaleko Karpacza odbędzie się Rodeo Show w krytej hali w Western City.

I Ultramaraton Hrabstwa Kłodzkiego 2015 już niebawem!

W dniu 14 lutego br. odbędzie się I Ultramaraton Hrabstwa Kłodzkiego. Bieg ten zorganizowany będzie z inicjatywy Stowarzyszenia Razem. Ultramaraton będzie miał długość 68,5 kilometra, a jego trasa została wyznaczona na szlakach turystycznych oraz drogach w pięciu Gminach. Będzie on przebiegał przez takie miejscowości jak Duszniki Zdrój, Kudowa Zdrój, Radków, Polanica-Zdrój, Szczytna, Duszniki Zdrój.

Wydarzenie to widnieje na liście biegów kwalifikacyjnych do Biegu Ultra Granią Tatr (planowany na 15 sierpnia br.). W związku z tym, ukończywszy Ultramaraton Hrabstwa Kłodzkiego można otrzymać jeden punkt z trzech, jakie potrzebne są aby wziąć udział w Biegu Ultra Granią Tatr.

cold-20408_640, fot. pixabaycom

Mistrzostwa Polski w rzeźbie ze Śniegu „Śniegolepy 2015”

Dnia 14 lutego w godzinach od 10.00 do 16.00 na Skwerze Radiowej „Trójki” w Szklarskiej Porębie odbędą się jedyne i niepowtarzalne Mistrzostwa Polski w rzeźbie ze Śniegu – Śniegolepy 2015. Imprezie patronuje Program III Polskiego Radia. Rzeźbić w śniegu będą zarówno profesjonaliści jak i amatorzy. Zakwalifikowane zostaną cztery amatorskie drużyny, których zadaniem będzie wyrzeźbienie w śniegu (wymiary 1,5m x1,5m x 1,5m) rzeźby wedle uprzednio przedstawionego projektu. Z kolei profesjonaliści będą rzeźbić w trzymetrowych blokach śnieżnych (temat wcześniej zadany).

Nie zabraknie także takich atrakcji jak pokaz rzeźbienia w lodzie (artyści z ICE ART), odbędą się warsztaty walentynkowe i warsztaty rzeźbienia w lodzie. Na koniec konkursu rzeźby zostaną podświetlone światłem LED. Nie będzie to jednak koniec atrakcji tego dnia. Już o 18.00 w Rodzinnym Parku Rozrywki „Esplanada” odbędzie się Trójkowa Walentynkowa Dyskoteka, a o 19.00 koncert zespołu Galaxy Dust. O godzinie 19.30 nastąpi zakończenie Mistrzostw Polski w Rzeźbie ze Śniegu i odbędzie się wręczenie nagród, a następnie pokaz sztucznych ogni.

attention-35061_640, fot. pixabaycom

Uwaga na „wirtualne obiekty hotelarskie” w Karpaczu!

O tym, że co jakiś czas pojawiają się w sieci oferty noclegowe nieistniejących w rzeczywistości hoteli, pensjonatów i innych obiektów tego rodzaju, wiadomo już od bardzo dawna. Dlatego też wybierając obiekt noclegowy za pośrednictwem Internetu, warto zachować szczególną ostrożność. Ostatnio w sieci można zobaczyć także oferty obiektów znajdujących się rzekomo na terenie Karpacza.

W celu uniknięcia niepotrzebnych nieprzyjemności warto poznać wykaz obiektów, które działają legalnie na obszarze Gminy Karpacz. Wykaz ten jest dostępny w zakładce Noclegi na oficjalnej stronie miasta Karpacz. Należy pamiętać również o tym, iż wszystkie legalnie działające obiekty w Karpaczu posiadają tabliczkę z numerem ewidencyjnym, napisem „usługi hotelarskie” oraz herbem Karpacza. Jest to wynik ujednolicenia systemu oznakowania obiektów o przeznaczeniu hotelarskim.

Osoby świadczące usługi hotelarskie w sposób legalny powinny znajdować się w Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej, dlatego też w prosty sposób można sprawdzić, czy dana osoba i obiekt naprawdę istnieją i działają zgodnie z prawem. W tym celu wystarczy wejść na stronę www.firma.gov.pl (zakładka „baza przedsiębiorców”). Sprawdzenie potencjalnego miejsca noclegu i jego właściciela zajmie zaledwie chwilę i może zaoszczędzić wielu przykrości i rozczarowań.

800px-Narciarstwo_biegowe-klasyczny, fot. Wikipedia, autor Admirał Bang

Wycieczki na nartach biegowych

Już od czwartku 22 stycznia do piątku 27 lutego, we wszystkie czwartki i piątki, odbywać się będą wycieczki na nartach biegowych. Start planowany jest na Polanie Jakuszyckiej zawsze o godzinie 10.00, powrót około godziny 16.00. Z Polany Jakuszyckiej uczestnicy podążą z instruktorem do schroniska Orle, gdzie będą mogli odpocząć około pół godziny. Powrót na wymienioną polanę nastąpi trasą przez Rozdroże Pod Cichą Równią. Łączna długość trasy to około 11 kilometrów. Koszt wycieczki: 45zł. Wszystkie niezbędne informacje można uzyskać u pana Pawła Iwanickiego pod nr tel. 698 689 973.