attention-35061_640, fot. pixabaycom

Uwaga na „wirtualne obiekty hotelarskie” w Karpaczu!

O tym, że co jakiś czas pojawiają się w sieci oferty noclegowe nieistniejących w rzeczywistości hoteli, pensjonatów i innych obiektów tego rodzaju, wiadomo już od bardzo dawna. Dlatego też wybierając obiekt noclegowy za pośrednictwem Internetu, warto zachować szczególną ostrożność. Ostatnio w sieci można zobaczyć także oferty obiektów znajdujących się rzekomo na terenie Karpacza.

W celu uniknięcia niepotrzebnych nieprzyjemności warto poznać wykaz obiektów, które działają legalnie na obszarze Gminy Karpacz. Wykaz ten jest dostępny w zakładce Noclegi na oficjalnej stronie miasta Karpacz. Należy pamiętać również o tym, iż wszystkie legalnie działające obiekty w Karpaczu posiadają tabliczkę z numerem ewidencyjnym, napisem „usługi hotelarskie” oraz herbem Karpacza. Jest to wynik ujednolicenia systemu oznakowania obiektów o przeznaczeniu hotelarskim.

Osoby świadczące usługi hotelarskie w sposób legalny powinny znajdować się w Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej, dlatego też w prosty sposób można sprawdzić, czy dana osoba i obiekt naprawdę istnieją i działają zgodnie z prawem. W tym celu wystarczy wejść na stronę www.firma.gov.pl (zakładka „baza przedsiębiorców”). Sprawdzenie potencjalnego miejsca noclegu i jego właściciela zajmie zaledwie chwilę i może zaoszczędzić wielu przykrości i rozczarowań.

800px-Narciarstwo_biegowe-klasyczny, fot. Wikipedia, autor Admirał Bang

Wycieczki na nartach biegowych

Już od czwartku 22 stycznia do piątku 27 lutego, we wszystkie czwartki i piątki, odbywać się będą wycieczki na nartach biegowych. Start planowany jest na Polanie Jakuszyckiej zawsze o godzinie 10.00, powrót około godziny 16.00. Z Polany Jakuszyckiej uczestnicy podążą z instruktorem do schroniska Orle, gdzie będą mogli odpocząć około pół godziny. Powrót na wymienioną polanę nastąpi trasą przez Rozdroże Pod Cichą Równią. Łączna długość trasy to około 11 kilometrów. Koszt wycieczki: 45zł. Wszystkie niezbędne informacje można uzyskać u pana Pawła Iwanickiego pod nr tel. 698 689 973.

450px-Wodospad_Kamieńczyka-zima, fot. Wikipedia, autor Olidudlatdeysok

Nocne wycieczki po górach – już niebawem trzecia edycja!

W dniu 17 stycznia br. grupa chętnych śmiałków przybyłych z różnych zakątków Polski zdobyła Szrenicę w Karkonoszach nocą! Ta niezwykła wyprawa odbyła się w ramach drugiej edycji cyklu pod hasłem „Noc-Zima-Góry 2015” (NZG2015). Wyprawa wyruszyła na szczyt po 18.00 ze Szklarskiej Poręby i podążyła do dolnej stacji wyciągu na Szrenicę. Droga nie była łatwa, w wielu miejscach oblodzona. Do Wodospadu Kamieńczyka śmiałkowie dotarli stromą, śliską drogą, a dalej czekały na nich jeszcze większe wyzwania w postać stromych podejść i całych zasp śniegu. Krótką przerwę uczestnicy wycieczki zrobili sobie w schronisku na Hali Szrenickiej. Szczyt został zdobyty około 21.00.

Zdobywcy nocowali w schronisku na Szrenicy. W schronisku zostało przeprowadzone szkolenie lawinowe oraz ciekawa dyskusja. Szkolenie prowadził profesjonalny Ratownik GOPR, Rajmund Kondratowicz. Była mowa między innymi o lawinach w Karkonoszach. Kiedy szkolenie dobiegło końca, urządzono konkurs wiedzy o cyklu NZG2015 oraz o topografii Karkonoszy. Powrót do Szklarskiej Poręby odbył się w towarzystwie Pauliny Wityk-Szumnej, Wicemistrzyni Świata w Nordic Walking. Kolejna wyprawa, trzecia edycja NZG2015, planowana jest już na 31 stycznia na Połoninę Wetlińską w Bieszczadach.

800px-Harrachov_-_panorama_z_wyciągu_001, fot. Wikipedia, autor Krzysiu Jarzyna Szymański

Wycieczka nr 8 w ramach Narciarskiego Rajdu na Raty

Już dnia 25 stycznia o godzinie 9.00 ze stacji paliw w Jakuszycach wyruszy wycieczka nr 8 na nartach biegowych z profesjonalnym przewodnikiem sudeckim Januszem Perzem. Będzie to wycieczka w ramach Narciarskiego Rajdu na Raty. Na wycieczkę gorąco zaprasza organizator oddział PTTK „Sudety Zachodnie” w Jeleniej Górze. Uczestnicy wycieczki muszą posiadać narty do turystyki narciarskiej wraz z kijkami (można wypożyczyć w Jakuszycach). Organizatorzy przypominają, że należy ubrać się stosownie do pogody i zabrać ze sobą plecak z gorącymi napojami i prowiantem. Każdy z uczestników ubezpiecza się samodzielnie od NW (członkowie PTTK z opłaconą składką są objęci zbiorowym ubezpieczeniem).

Należy pamiętać o tym, aby zabrać ze sobą dowód osobisty bądź paszport, ponieważ trasa wycieczki będzie przekraczać granicę państwa. Długość trasy to około 19 kilometrów, będzie ona przebiegać kolejno przez Drogę Orlą, Orle, Drogę Inwestycyjną, stację kolejową w Harrachov, przez Rozdroże Pod Dziobem Izerskim i z powrotem do Jakuszyc. W Harrachov planowany jest krótki postój.

800px-Przesieka_Waloński_Kamień, fot. Wikipedia, autor Przemysław Jahr

Wycieczka w ramach Narciarskiego Rajdu na Raty

Już dnia 24 stycznia o godzinie 9.00 ze stacji paliw w Jakuszycach wyruszy wycieczka nr 7 na nartach biegowych z profesjonalnym przewodnikiem sudeckim Januszem Perzem. Będzie to wycieczka w ramach Narciarskiego Rajdu na Raty. Na wycieczkę gorąco zaprasza organizator oddział PTTK „Sudety Zachodnie” w Jeleniej Górze. Uczestnicy wycieczki muszą posiadać narty do turystyki narciarskiej wraz z kijkami (można wypożyczyć w Jakuszycach). Organizatorzy przypominają, że należy ubrać się stosownie do pogody i zabrać ze sobą plecak z gorącymi napojami i prowiantem. Każdy z uczestników ubezpiecza się samodzielnie od NW (członkowie PTTK z opłaconą składką są objęci zbiorowym ubezpieczeniem).

Trasa wycieczki wynosi około 17 kilometrów (w przypadku złych warunków atmosferycznych trasa może być skrócona). Uczestnicy wyprawy dotrą kolejno do takich punktów jak Polana Maliszewskiego, Waloński Kamień, Czerwone Skałki, Chatka Robaczka, Wiciarka, Czerwony Potok i powrót do Jakuszyc. Przy wspomnianej Chatce Robaczka planowana jest przerwa. Wycieczka jest całkowicie darmowa, nie są też wymagane wcześniejsze zapisy. Kontakt do przewodnika Janusza Perza: 600 034 715.

600px-Karkonoski_Park_Narodowy-logo, fot. Wikipedia, autor Karkonoski Park Narodowy

„Ferie Z Karkonoskim Parkiem Narodowym 2015” już trwają!

W dniach od 19 do 30 stycznia Karkonoski Park Narodowy gorąco zaprasza wszystkie dzieci i młodzież w wieku od 5 do 17 lat na „FERIE Z Karkonoskim Parkiem Narodowym 2015” do Karkonoskiego Centrum Edukacji Ekologicznej KPN przy ulicy Okrzei 28 w Szklarskiej Porębie. Zajęcia będą się odbywać we wtorki, środy oraz czwartki, w godzinach od 10.00 do 13.00. Zajęcia są całkowicie bezpłatne (aby odbyły się, musi zebrać się grupa przynajmniej 5 uczestników). Oferta KPN skierowana jest wyłącznie do osób indywidualnych, nie dotyczy grup zorganizowanych. Chętni proszeni są o kontakt pon nr telefonu 75 717 21 24.

Jakie atrakcje przewidziane są w programie? Przede wszystkim organizowane będą górskie wędrówki, między innymi wprawy na rakietach śnieżnych. Uczestnicy wypraw dowiedzą się jak posługiwać się kompasem oraz mapą, jak tropić zwierzęta, poznają podstawy udzielania pierwszej pomocy oraz zasady bezpiecznego poruszania się po górach. Kolejną atrakcją będą obserwacje przyrody. Uczestnicy nauczą się obsługiwać lupy obserwacyjne, mikroskopy, lunety i lornetki. Nie zabraknie ciekawych zadań badawczych oraz filmów przyrodniczych. Planowane jest także zorganizowanie wystawy prac plastycznych wykonanych przez uczestników ferii w dowolnych technikach. Dużym zainteresowaniem z całą pewnością cieszyć się będzie tworzenie mapy przyrodniczej skarbów z najbardziej okolicy i oczywiście konkurs z atrakcyjnymi nagrodami.

Kolej_linowa_Szrenica_II, fot. Wikipedia, autor Premia

Ski Retro Festiwal 2015 już niebawem!

Już jutro, tj. 24 stycznia o godzinie 12.00 rozpocznie się Ski Retro Festiwal 2015 w Szklarskiej Porębie. Jest to festiwal dedykowany zarówno młodszym jak i starszym miłośnikom sportów zimowych, jak sama nazwa wskazuje, sportów w stylu retro. Impreza potrwa od 24 stycznia do 15 marca. Organizatorami festiwalu są Miejski Ośrodek Kultury, Sportu i Aktywności Lokalnej, Towarzystwo Izerskie oraz Muzeum „Dom C.G. Hauptmannów”.

Pierwszym planowanym wydarzeniem będą zawody „Retro pod Szrenicą”. Wydarzenie to rozpocznie się o godzinie 12.00 przemarszem uczestników zawodów ze Skwerku Radiowej Trójki (ulica 1 Maja) na ulicę Turystyczną. Organizatorzy gorąco zachęcają do przebrania się w stylu retro i zabrania ze sobą sprzętów sportowych, oczywiście w stylu retro!

Zawody odbędą się przy Dolnej Stacji Kolei Linowej SkiArena Szrenica. Nie zabraknie takich konkurencji sportowych jak między innymi slalom, skoki narciarskie oraz zjazd równoległy (w parze). W dniu 24 stycznia na przybyłych czekać będzie całe mnóstwo atrakcji i niespodzianek, w tym liczne atrakcje na stoku dla najmłodszych uczestników imprezy. O godzinie 17.00 odbędzie się wspaniała wspólna biesiada, będzie nie tylko muzyka z lat 20. i 30. minionego wieku, ale także przysmaki wykonane wedle przepisów pochodzących z tego okresu. Ciekawym wydarzeniem będzie również kiermasz z gadżetami retro. Będzie można nie tylko oglądać stare eksponaty, ale także wymieniać się i kupować retro perełki. Każdy, kto ma coś ciekawego do pokazania, proszony jest o zabranie tego ze sobą.

Z kolei w dniach 29 stycznia oraz 26 lutego będzie można obejrzeć filmy w klimacie retro, których projekcja odbędzie się w Hotelu Bossa Nova, w tamach Kina na Wysokości. W dniach od 13 lutego do 15 marca wspomniane Muzeum Dom C.G. Hauptmannów zaprasza na wystawę zatytułowaną „Od Jesionu do Karbonu – historia narciarstwa w Szklarskiej Porębie”. W ramach tegorocznego festiwalu kolejne interesujące wydarzenie odbędzie się 7 lutego, a będzie to Bal Retro w Rodzinnym Parku Rozrywki Esplanada. 7 marca natomiast na Orlu odbędzie się Izerski Bieg Retro.